Biz Kimiz?

1983 yılında kurulan ve  otomotiv sektöründe 35 yıldır faaliyet sürdüren YEPAR OTOMOTİV CEO’su Mehmet ÇİMEN tarafından açılan FER GIDA A.Ş. olarak Başyayla’mızın mevkisinde bulunan 1000 metrekarelik bir alanda %100 doğal ve organik ürünlerin üretimine başladık.

Facebook

Facebook sayfamızı beğen.

Twitter

Twitterda bizi takip et.

Instagram

Instagramda bizi takip et.

Bizim Hikayemiz

Başyayla, Karaman’ın bir ilçesidir.

Torosların zirvesine yakın olup deniz seviyesinden 1300 m ile 1600 m arasında kurulmuştur. 1990 yılına kadar Ermenek’e bağlıyken, 1990 yılında kendisi de Karaman’nın bir ilçesi olmuştur. 

Bu ilçenin halkını Avşar Türkmenleri oluşturmaktadır. B. Karapınar, Üzümlü, Bozyaka ve Kışla Başyayla’nın köyleridir. Başköy mahallesi, Göztepe, Kirazlıyayla, Şirindere ve Yeni mahalle Başyayla’nın mahalleleridir.

Karamanoğlu Mehmet Bey zamanında arıcılık yapma görevi verilen Türkmenlerin bu bölgeye yerleştirilmesiyle daha önceki döneme göre daha etkin bir rol almıştır. Sadece Anadolu Selçuklu Devleti zamanlarından tarihi eserler mevcuttur. Eski Roma Krallığı’ndan da kalma tarihi yer ve eserler vardır. Şu anki geçim kaynaklarından başlıcası Başyayla da üretilen 0900 onaylı halk arasında Salihli Napolyon Kirazı’dır, Elma Starking ve Golden ağırlıklıdır. Tarımla birlikte arıcılık sektörü de devam etmektedir ve yayla turizmi için elverişli bir beldedir.